By

Podsumowanie spotkania o Dropwizard & Spring Boot

Minął prawie tydzień od spotkania “Dropwizard & Spring Boot”, wszyscy zdążyli już ochłonąć ;-) zatem czas na krótkie podsumowanie i kilka wniosków.

Na spotkaniu było blisko 40 osób, pojawiło się dość sporo nowych twarzy, miło było zobaczyć również stałych bywalców. Mieliśmy okazję posłuchać dwóch prezentacji: “Simple Web Application Architecture” oraz “Spring Boot in Action”.

Dropwizard & Spring Boot

Więcej zdjęć w galerii na meetup.

Simple Web Application Architecture

Simple Web Application Architecture by Maciej Łotysz

W pierwszej prezentacji Maciej Łotysz przedstawił historię migracji aplikacji na Dropwizard’a i korzyści jakie z tego wynikają. Opowiedział po krótce między innymi o bibliotece Dropwizard Metrics oraz JDBI, integracji Dropwizarda z Kibaną i Grafaną - dużo ciekawych narzędzi, których wspólnym mianownikiem jest prostota i łatwość nauczenia.

Slajdy

Spring Boot in Action

Spring Boot in Action by Maciej Walkowiak

W drugiej prezentacji opowiadałem (Maciej Walkowiak) o Spring Boot. Przedstawiłem genezę powstania tego narzędzia, oraz problemy które rozwiązuje. W kolejnym kroku pokazałem “na żywo”, jak stworzyć aplikację na Spring Boot od zera wykorzystując start.spring.io, zasadę działania starter pomów i autokonfiguracji, oraz stworzyłem prostą aplikację - chat - wykorzystującą Server Sent Events do komunikacji real time.

Niestety, live coding nie przebiegł według planu, nie udało mi się uruchomić aplikacji z PostgreSQL (jak się później okazało, przez błędne podpowiadanie propertiesów w Intellij), przez co nie pokazałem również planowanego Flyway’a. Następnym razem się poprawię!

Slajdy

Ankieta

Po spotkaniu, jak zawsze rozesłaliśmy ankietę, od teraz będziemy dzielić się z Wami wynikami.

Ankietę wypełniło 12 osób - którym bardzo dziękujemy.

Ankieta Ankieta

Co powinniśmy zrobic lepiej?

“Byle nie w poniedziałki…”

Wybór terminu nie jest łatwy, gdyż trzeba zgrać nasz dosyć napięty grafik z dostępnością lokali. Postaramy się w przyszłości organizować we wtorek - czwartek, jeśli tak Wam bardziej odpowiada, obiecać nic jednak nie możemy.

“Pamiętać o dodaniu posta na grupie dyskusyjnej na Google, bo chyba nie zostalo dodane. Gdyby nie znajomy to bym nawet nie widział że jest spotkanie”

Zgoda. Przypominamy jednak, że zmigrowaliśmy na meetup.com - i Meetup jest teraz naszym głównym miejscem ogłaszania spotkań. Zapraszamy do rejestracji w grupie na Meetupie :-)

“Mikrofony nie trzymane w ręce a przyklejone do ciała :-)”

Z mikrofonami nawaliliśmy, przyznam że nie dowiedziałem się jakie mikrofony są w Hormonie. Czas zainwestować we własny sprzęt!

“Mysle ze kuchnia powinna byc otwarta, lub inne miejsce w ktorym mozna tez cos zjesc podczas spotkania. Najczesciej ludzie przychodza prosto z pracy wiec glod doskwiera ;)”

Dla nas też niespodzianka - poniedziałek jest jedynym dniem kiedy w Hormonie kuchnia jest nieczynna.

“Można pomyśleć o nagrywaniu i udostępnianiu filmików z prezentacji. Warto byłoby też udostępniać prezentacje (PDF) na stronie.”

Zaczniemy od udostępniania slajdów. Nagrywanie próbowaliśmy przy okazji Szczecin.Scala, jednak jakość nagrań pozostała wiele do życzenia. Jeśli ktoś z Was dysponuje sprzętem i umiejętnościami, zapraszamy do współpracy :-)

Wnioski

  • w przyszłości spotkania będziemy organizować w klubie Hormon, jeśli Hormon taką chęć też wyrazi
  • będziemy celować w dni tygodnia od wtorku do czwartku, a jeśli jednak okaże się, że spotkanie jest w poniedziałek zamówimy pizzę
  • jeśli w przyszłości ktoś będzie robić live coding, przygotujemy przypinany mikrofon
  • informacje o spotkaniach będziemy wrzucać również na grupę dyskusyjną
  • wszystkich zapraszamy do rejestracji w grupie na meetup.com aby już nikt nigdy nie przegapił spotkania

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!